10 Najpiekniejszych zamkow w Polsce

W Polsce znajduje się wiele pięknych zamków z fascynującą historią. Wiele z nich zwiedzilam podczas obowiazkowych wycieczek szkolnych lub kolonijnych. Patrzac wstecz jestem wdzieczna moim nauczycielom i rodzicom za zorganizowanie tak ciekawych i pamietnych wypraw. Mieszkajac w USA juz 16 lat czesto wspominam te bajkowe  miejsca, ktorych tu na pewno brakuje. Przedstawiam moim zdaniem 10 najładniejszych tego typu budowli w naszym kraju.

Zamek w Ksiazu

To jeden z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń.

 

ksiaz-484525_640[1]
 Zamek Królewski na WaweluKrakow
To miejsce koronacji królów polskich i ich wiecznego spoczynku – jest najwspanialszym zabytkiem architektury w Polsce i bezcenną pamiątką narodową. Mury jego kryją pozostałości budowli przedromańskich, romańskich i gotyckich. Renesansowy styl nadał mu król Zygmunt I Stary w latach 1507-1536, i w takim kształcie, po restauracji, oglądamy go dzisiaj. Wielki kompleks zamkowy składa się z dziedzińca zewnętrznego, przy którym znajduje się zespół katedralny, i dziedzińca arkadowego, który tworzą skrzydła pałacu królewskiego. Budowli strzegą fortyfikacje obronne najeżone basztami. W 1978 r. zamek wawelski wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

krakow-754660_640[1]

 

Zamek Królewski w Warszawie

Barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie znajdowala sie tu rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, byl przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej, a w okresie I wojny światowej byl rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922  byl siedziba Naczelnika Państwa, a w latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944.

W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na liste światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 został uznany za pomnik historii.

 

warsaw-526126_640[1]

 

Zamek w Pszczynie

To dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu byla własnościa między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Zwiedzilam ten cudowny zamek z mama kilka lat temu.

 

149516_10150093844687754_5377667_n[1]

 

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku posiada styl gotycki, ceglany, warowny i jest otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 3 ćw. XIII w. do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. W latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804; rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947. W 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, a w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

malbork

 

Pałac w Mosznej

Zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych.

Znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. W związku z budową nowego budynku szpitalnego, działalność medyczna od kwietnia 2013 roku zostala przeniesiona do sąsiadującego obiektu. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania; w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów).

castle-652005_640[1]

 

Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach

Znany przede wszystkim jako Pałac Ballestremów, znajduje się we wsi sołeckiej Pławniowice, położonej w województwie śląskim. Cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów szczególnie kamiennych detali i czerwonych ceglanych płaszczyzn ścian. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice i lukarny. Wokół pałacu rozciąga się park ze starannie dobranym drzewostanem. Park otoczony jest masywnym ceglanym ogrodzeniem.
ballestrem castle

 

Zamek Bobolice

Zamek królewski zbudowany w połowie XIV w., we wsi Bobolice w województwie śląskim. Leży na stromym, skalistym wzgórzu, składa się z dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego z cylindryczną basztą. Dach zamku jest pokryty czarną dachówką. Do zamku prowadzi most zwodzony ponad suchą fosą, a całość otaczają mury z blankami zbudowane z miejscowego białego wapienia. Zostal zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Zamek miał bronić od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech. Zamek jest częścią fortyfikacji zwanych Orlimi Gniazdami.

 

bobolice

 

Zamek Czocha

Obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha). Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W 1253 roku przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow (Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej). Malownicze zabudowania zamku były tłem powstania wielu filmów.

 

czocha

 

Zamek w Krasiczynie

Zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka . Zamek jest otoczony parkiem. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.

 

castle-krasiczyn-385025_640[1]

Autor – Kate Scheck

Informacje/zrodlo –  http://www.Wikipedia.com

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s